10 факта за Световния ден на водата
Водата е дефицитна суровина - тук можете да разберете защо трябва да действаме сега, ако искаме да предотвратим глобална водна криза и защо вече има почти повече пластмаса в морето, отколкото риба.
10 факта за водата
1. Преживяваме „водна криза“
Около 2,2 милиарда души по света нямат надежден достъп до чиста вода. Въпреки че около две трети от земната повърхност е вода, само по-малко от 3 процента от нея са годни за пиене. За съжаление разпределението на наличната питейна вода е географски много неравномерно: по-специално Африка вече се бори с драматичен недостиг на вода в определени региони, но ситуацията също се влошава бързо в Южна Америка и Азия поради изменението на климата.
Хората или семействата в по-бедните региони на света са особено засегнати - и там особено в селските райони.
Според данни на УНИЦЕФ за 2021 г. повече от 1,42 милиарда души по света живеят в райони с цялостна висока или изключително висока несигурност за водата, включително 450 милиона деца.
2. Замърсените водоизточници като източници на заразни болести
На много места има достъп до вода, но качеството е лошо и водата е замърсена. Например, поради наводнения през дъждовния сезон, много източници на питейна вода са временно замърсени и не могат да се използват за по-дълъг период от годината. Стартирахме проект за опазване на климата, за да гарантираме на семействата в Бангладеш достъп до чиста питейна вода. Повече за това скоро тук в блога.
3. Само чистотата не е достатъчна, водата също трябва да е „безопасна“.
Водата е безопасна за използване само когато е достъпна за хора в близост до дома им, налична е при необходимост и, разбира се, не съдържа замърсители. На много места има водоизточници, но понякога достъпът до тях е несигурен, например поради граждански войни или защото изворът или речното корито пресъхват сезонно.
4. Без вода за канализация, болестите се разпространяват по-бързо
Не само питейната вода е необходима за оцеляване. Водата също е абсолютно важна за хигиенни цели, в противен случай болестите се разпространяват по-бързо. В Судан, например, епидемия от холера е взела над 400 живота от 2016 г. Сапунът също е важен, за да нямат шанс бактериите и вирусите!
5. Донасяне на вода вместо учене
На много места децата са тези, които трябва да извървят дълги разстояния, за да донесат вода от кладенците, докато родителите им работят на полето и гледат добитъка. В резултат на това много деца не могат да ходят на училище и следователно трябва да останат без образование.
6. Корона, изменението на климата и други
По време на кризи като пандемията от COVID19 ситуацията за много хора, живеещи в лоши условия, се влошава и достъпът до вода става още по-труден. Например в Сирия, през последните 11 години на гражданска война, водоснабдяването в определени региони редовно се срива, което засяга милиони хора.
7. Сигурност за водата за всички
На фона на глобалната водна криза , УНИЦЕФ стартира инициативата „Водна сигурност за всички“. С различни проекти в световен мащаб трябва да се помогне най-бедните деца и семейства в частност. Но доставките на питейна вода (и храна) стават оскъдни и в Украйна.
Толкова за хуманитарните проблеми, които имаме с водоснабдяването по света. За съжаление околната среда и животните също се борят с факта, че достъпът до вода става все по-труден.
Един от най-големите проблеми е и си остава замърсяването на водоемите и моретата – причинено от хората:
8. Като пластмаса в морето вместо пясък край морето
Според оценки около 150 милиона тона пластмаса в момента плуват в морето. Ако не направим нещо по въпроса, до 2050 г. в нашите океани ще има повече пластмаса, отколкото риба. Тук можете да разберете как изобщо пластмасата попада в морето, кои отпадъци съставляват по-голямата част от нея и какво можете да направим по въпроса.
9. Great Pacific Garbage Patch
Great Pacific Garbage Patch е едно от 5-те гигантски петна от боклук, обикалящи нашите океани. Сега е около 19 пъти по-голямо от Австрия! Повече от половината боклук потъва на морското дъно, а останалите се разпръскват по плажовете от Южните морета до полярните региони чрез тези движещи се пластмасови острови. Между другото, това вече се вижда от космоса - bravo!
10. Световни защитени морски зони
Прекомерният риболов, замърсяването и климатичната криза затрудняват живота на морските обитатели. Грийнпийс се ангажира с глобална мрежа от защитени морски зони, за да могат да се възстановят. Петицията по темата почти достигна целта си от 500 000 подписа - подпишете я и вие и помогнете да защитим нашите океани за бъдещите поколения!
-
Безплатна доставка в България над 129.00 лв.
-
Безплатно
връщане -
Очаквана доставка след 4 дни.
Ние доставяме в
над 40 страни по света